نان-روغنی-مغزدار-(ایشلی-کوکه-تبریز)

نان روغنی مغزدار (ایشلی کوکه تبریز)

تاریخ:
نویسنده:
امتیاز:2721 نظرات: 1
زمان پخت:40 دقیقه
زمان آماده سازی:40 دقیقه

دسته بندی:

نان و خمیر


نوع غذا:

ایرانی


تعداد:8 نفر


توضیحات:

1.خمير مايه رو با نمک و شكر و يه ليوان آب ولرم بذارين جاي گرم تا پف كنه.بیشتر از ۵ ، ۶ دقیقه نذارین که بوی ترشی بعدا می گیره نونتون.

2.شير رو گرم می كنيم تا جایی که ولرم باشه و دست رو نسوزونه و توي يه ظرف كره رو می ريزيم و بعد شیر و خمیرمایه رو می ریزیم توی کره و بعد بهش آرد رو کم کم اضافه می كنيم.

3.و تا ميتونيم ورز می دیم و چندین بار می کوبیمش به ظرف...اين خمير خيلي نرم و لطیف ميشه

4.اين از خميرمون كه ميذاريم توي ظرف آردپاشي شده و روش نايلون ميكشيم يه دستمال تميز مرطوب هم ميندازيم روش و ميذاريم یه جای گرم تا حجمش دو سه برابر بشه.

5.حین استراحت خمیر ميريم مواد وسط نان رو درست كنيم يعني همون مغز نان رو . روغن رو می ريزيم توي يه تابه و توش زردچوبه و زنجفيل رو می ریزیم و تفت می دیم .بعد توش آرد رو می ریزیم و هم می زنیم تا همه ادويه ها و روغن جذب آرد بشه.تا جایی هم میزنیم روی حرارت تا خوب جمع بشه .

6.فر رو روی ۱۸۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد روشن می کنیم و یه ظرف آب رو کف فر میذاریم .... بعد كه خمير آماده شدچونه هاي يك اندازه ورميداريم مثل اندازه نارنگي متوسط ..بازش می کنیم و از اون خمیر وسط توش میذاریم و خوب می بندیم و می چینیم توی سینی فر چرب شده و می ذاریم بازم بمونه تا ور بیاد.

7.بعد از استراحت دوم اگه بازم پف کرده بود یکم روش فشار میدیم تا صاف شه.زرده تخم مرغ رو با مقدار کمی شیر مخلوط و با برس یه دور روی نون ها میکشیم و توی فر طبقه وسط می ذاریم.

مواد لازم:


کره-150 گرم
آرد-0 به مقدار لازم
خمیر مایه-2 قاشق سوپ خوری
شیر گرم-1 لیوان
نمک-1 قاشق چای خوری
شکر-1 قاشق چای خوری
روغن-1/2 پیمانه
زردچوبه-1 قاشق مربا خوری
زنجبیل-1 قاشق مربا خوری
آرد-5 قاشق غذا خوری
روغن (برای سرخ کردن)-0 به مقدار لازم
تخم مرغ (زرده)-1 عدد
شیر-0 به مقدار لازم

مراحل پخت:

مرحله-8

مرحله-7

مرحله-6

مرحله-5

مرحله-4

مرحله-3

مرحله-2

مرحله-1برچسب ها